Čas utekl jako voda a za chvíli tu opět máme Vánoce. Ulice rozzáří vánoční osvětlení, rozezní se koledy a z výloh obchodů budou sněhuláci a Santa Clausové nabízet zboží tak, aby zvítězili v konkurenci ostatních obchodů.

Pojďme si ale připomenout to, co už pomalu mizí pod nánosem komerce. Že Vánoce bývaly pro lidi obdobím klidu, kdy se setkávali se svými blízkými a měli radost z toho, že jim mohou dát dárek, který ani nemusel mít velkou finanční hodnotu. Víte, jaké tradiční vánoční zvyky lidé dodržovali? Technické muzeum v Brně se každoročně snaží tyto původní zvyky a tradiční poselství Vánoc připomínat.

Advent v TMB
Akce, nazvaná Od adventu do Tří králů, proběhne letos v hlavní budově Technického muzea v Brně na Purkyňově 105 první adventní neděli 1. prosince 2013. Opět jsou zváni především rodiče s dětmi, pro které jsou připravena hravá stanoviště a dílničky. A zatímco si děti budou hrát, rodiče si mohou číst o historii a tradici jednotlivých zvyků. Dozvíte se např. kdo to byl svatý Mikuláš, proč se věší jmelí, jak se prostírá vánoční stůl, co symbolizuje betlém a řadu dalších zajímavostí. Věděli jste, že Brno má v souvislosti s Vánocemi jeden primát? V roce 1924 zde byl u nás poprvé vztyčen Vánoční strom republiky se sbírkou pro opuštěné děti. Bylo to z iniciativy spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka. A jaká událost ho k tomu ohnula? To se také dozvíte v Technickém muzeu v Brně. Jeho pracovníci pro vás připravili tradiční české zvyky.


Díky spolupráci s jazykovou školou Light Point můžete nahlédnout i do tajemství Vánoc v zahraničí. Dinokrokové Hocus a Lotuska letos vybrali Řecko, Španělsko a Ukrajinu. Myslíte, že jsou zahraniční Vánoce podobné jako ty české? Nebo se zcela liší? A víte, kdo je to Kakánek? Mimo jiné se budete moci podívat na besídky, které jazyková škola Light Point připravila s dětmi z kurzů. Uvidíte jak se děti učí angličtinu s Hocusem a Lotuskou zábavnou formou. Můžete se zapojit a zahrát si divadýlko společně s dětmi z jazykové školy, kteří docházejí do kurzu rok a déle!

Těšíme se na Vás první adventní neděli v Technickém muzeu v Brně. A kdo ví, možná se naše akce stane inspirací, která obohatí i vaše Vánoce u vás doma. Přejeme vám hodně zábavy, poučení a hlavně příjemné chvíle strávené v našem muzeu.